Taiyo Yuden HK16086N8J-T
HK16086N8J-T picture photo
Mfg. Part Number
HK16086N8J-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 300MA 220 MOHM
Datasheet Download
HK16086N8J-T.pdf
Availability of HK16086N8J-T
QUANTITY
HK16086N8J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK16086N8J-T
Internal Part NumberEIS-HK16086N8J-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance6.8nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK16086N8J-T
Related LinksHK1608, HK16086N8J-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK16086N8J-T Details Description
Related parts for HK16086N8J-T
DIP CABLE - CDP24S/AE24M/CDP24S datasheet.pdf
CAP CER 68PF 150V 0606 datasheet.pdf
TRANS LDMOS SOT1112A datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC PCI SW 12LANE 12PORT 324BGA datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 4KA DISC 14MM datasheet.pdf