Taiyo Yuden HK1608R10J-T
HK1608R10J-T picture photo
Mfg. Part Number
HK1608R10J-T
Brief Description
FIXED IND 100NH 300MA 100 MOHM
Datasheet Download
HK1608R10J-T.pdf
Availability of HK1608R10J-T
QUANTITY
HK1608R10J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK1608R10J-T
Internal Part NumberEIS-HK1608R10J-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesHK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance100nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant600MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK1608R10J-T
Related LinksHK1608, HK1608R10J-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK1608R10J-T Details Description
Related parts for HK1608R10J-T
FUSE CERAMIC 600MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 550MA 1.82 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMA datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A SOT223 datasheet.pdf
ADAPTER PROG TOOLSTICK F500 datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG SMA 50OHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
IGBT 1200V 78A 325W TO247 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf