Taiyo Yuden HKQ0603U1N9B-T
HKQ0603U1N9B-T picture photo
Mfg. Part Number
HKQ0603U1N9B-T
Brief Description
FIXED IND 1.9NH 620MA 130 MOHM
Datasheet Download
HKQ0603U1N9B-T.pdf
Availability of HKQ0603U1N9B-T
QUANTITY
HKQ0603U1N9B-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HKQ0603U1N9B-T
Internal Part NumberEIS-HKQ0603U1N9B-T
Material - CoreCeramic
Inductance1.9nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating620mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HKQ0603U1N9B-T
Related LinksHKQ0603, HKQ0603U1N9B-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HKQ0603U1N9B-T Details Description
Related parts for HKQ0603U1N9B-T
JUMPER-H2730TR/C2040S/X 5" datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR HALLOGIC HALL EFFECT datasheet.pdf
FUSE GLASS 62MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CABLE 40POS SOCKET-SOCKET 4M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 6 POS datasheet.pdf