Bel Fuse Inc. HKS48T30120-NCA0
HKS48T30120-NCA0 picture photo
Mfg. Part Number
HKS48T30120-NCA0
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 32A
Datasheet Download
HKS48T30120-NCA0.pdf
Availability of HKS48T30120-NCA0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HKS48T30120-NCA0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HKS48T30120-NCA0
Internal Part NumberEIS-HKS48T30120-NCA0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Oct/2013
Standard Package12
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHKS
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)35V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)32A
Power (Watts) - Manufacture Series384W
Voltage - Isolation2.121kV (2121V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94.5%
Power (Watts) - Max384W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HKS48T30120-NCA0
Related LinksHKS48T30, HKS48T30120-NCA0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
HKS48T30120-NCA0 Details Description
Related parts for HKS48T30120-NCA0
IC BUS SWITCH 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf