Panasonic Electric Works HL2-H-DC48V
HL2-H-DC48V picture photo
Mfg. Part Number
HL2-H-DC48V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
Datasheet Download
HL2-H-DC48V.pdf
Availability of HL2-H-DC48V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HL2-H-DC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of HL2-H-DC48V
Internal Part NumberEIS-HL2-H-DC48V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current18.5mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage125VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)38.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance2.6 kOhms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL2-H-DC48V
Related LinksHL2-H, HL2-H-DC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HL2-H-DC48V Details Description
Related parts for HL2-H-DC48V
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 0.3A TO92 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC REDRIVER SATA 4CH 48WQFN datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK ST STEEL 1/2" datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 311.04MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf