KEMET T494C226M016AS
T494C226M016AS picture photo
Mfg. Part Number
T494C226M016AS
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 20% 2413
Datasheet Download
T494C226M016AS.pdf
Availability of T494C226M016AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T494C226M016AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T494C226M016AS
Internal Part NumberEIS-T494C226M016AS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesT494
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494C226M016AS
Related LinksT494C22, T494C226M016AS Datasheet, KEMET Distributor
T494C226M016AS Details Description
Related parts for T494C226M016AS
RES 562K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CRIMP BLADE datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (F-369-56) datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 0.033 UF 10% 1600VDC datasheet.pdf