Vishay/Dale RN55C3573CBSL
RN55C3573CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3573CBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 357K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3573CBSL.pdf
Availability of RN55C3573CBSL
QUANTITY
RN55C3573CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3573CBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3573CBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3573CBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3573CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3573CBSL Details Description
Related parts for RN55C3573CBSL
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 60A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CAP CER 50PF 16KV DISK datasheet.pdf
KIT EVAL NUMICRO MINI51 datasheet.pdf
IC FPGA 642 I/O 896FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS INLINE SKT datasheet.pdf