Avago Technologies US, Inc. HLMP-EL12-VY000
HLMP-EL12-VY000 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EL12-VY000
Brief Description
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EL12-VY000.pdf
Availability of HLMP-EL12-VY000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HLMP-EL12-VY000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EL12-VY000
Internal Part NumberEIS-HLMP-EL12-VY000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Jan/2013
PackagingBulk
ColorAmber
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating8100mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle15°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant589.5nm
Wavelength - Peak590nm
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-EL12-VY000
Related LinksHLMP-EL, HLMP-EL12-VY000 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-EL12-VY000 Details Description
Related parts for HLMP-EL12-VY000
FIXED IND 470UH 290MA 2.18 OHM datasheet.pdf
DIODE VARIABLE CAP 6V 1006 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 12V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 5-110V PANEL MT datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf