Avago Technologies US, Inc. HLMP-EL16-VY000
HLMP-EL16-VY000 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EL16-VY000
Brief Description
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EL16-VY000.pdf
Availability of HLMP-EL16-VY000
QUANTITY
HLMP-EL16-VY000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EL16-VY000
Internal Part NumberEIS-HLMP-EL16-VY000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
ColorAmber
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating8100mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.3V
Current - Test20mA
Viewing Angle15°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant592nm
Wavelength - Peak594nm
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-EL16-VY000
Related LinksHLMP-EL, HLMP-EL16-VY000 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-EL16-VY000 Details Description
Related parts for HLMP-EL16-VY000
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC USB DISTRIB SW QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 520MA 1.09 OHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 35A PPAK 1212-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 28POS datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.30A 30V CHIP 1812 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY SIC 650V TO247 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf