Avago Technologies US, Inc. HLMP-P505-G0021
HLMP-P505-G0021 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-P505-G0021
Brief Description
LED GREEN CLEAR 2SMD
Datasheet Download
HLMP-P505-G0021.pdf
Availability of HLMP-P505-G0021
QUANTITY
HLMP-P505-G0021 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-P505-G0021
Internal Part NumberEIS-HLMP-P505-G0021
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating6.3mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 1.78mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test10mA
Viewing Angle125°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant569nm
Wavelength - Peak565nm
Features-
Package / Case2-SMD, Yoke Bend
Supplier Device PackageYoke Lead
Size / Dimension2.09mm L x 2.21mm W
Height (Max)2.44mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-P505-G0021
Related LinksHLMP-P5, HLMP-P505-G0021 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-P505-G0021 Details Description
Related parts for HLMP-P505-G0021
BATTERY PACK 12.0V 1200MAH NICAD datasheet.pdf
FUSE 20A 690V BS 88 BRITISH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf