FFF HLW16R-2C7LF
HLW16R-2C7LF picture photo
Mfg. Part Number
HLW16R-2C7LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 16POS 1MM R/A
Datasheet Download
HLW16R-2C7LF.pdf
Availability of HLW16R-2C7LF
QUANTITY
HLW16R-2C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of HLW16R-2C7LF
Internal Part NumberEIS-HLW16R-2C7LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
Standard Package140
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHLW-R
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions16
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.154" (3.90mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight or Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLW16R-2C7LF
Related LinksHLW16R, HLW16R-2C7LF Datasheet, FFF Distributor
HLW16R-2C7LF Details Description
Related parts for HLW16R-2C7LF
FUSE BOARD MNT 1.5A 125VAC 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.13A 360 MOHM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY OS 4KW datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ORCA ADAPTOR LT PIPE WHT 3.4V datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M2.5 NYLON datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 120MA 9.1 OHM TH datasheet.pdf