3M HM-H176DPWR1-8CP2-TG30
HM-H176DPWR1-8CP2-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HM-H176DPWR1-8CP2-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN HEADER HSHM 176POS 8ROW STR
Datasheet Download
HM-H176DPWR1-8CP2-TG30.pdf
Availability of HM-H176DPWR1-8CP2-TG30
QUANTITY
HM-H176DPWR1-8CP2-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HM-H176DPWR1-8CP2-TG30
Internal Part NumberEIS-HM-H176DPWR1-8CP2-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HM
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleD 22
Number of Positions180 (176 + 4 Power)
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide, Guide Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM-H176DPWR1-8CP2-TG30
Related LinksHM-H176DPWR, HM-H176DPWR1-8CP2-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HM-H176DPWR1-8CP2-TG30 Details Description
Related parts for HM-H176DPWR1-8CP2-TG30
MAX CLIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 10MM datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 128M 200MHZ 66TSOP datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
RES 2 OHM 8W 0.05% TO220 datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf
CONDUIT ENTRANCE END PWR FITTING datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf