| Internal Part Number | EIS-HM15308000J0G | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | |
| Series | HM | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 15 | |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) | |
| Mating Orientation | Vertical with Board | |
| Current | 8A | |
| Voltage | 300V | |
| Wire Gauge | 14-28 AWG | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wire Termination | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring | |
| Features | Interlocking (Side) | |
| Color | Gray | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |