FFF HM2R10PA5100N9
HM2R10PA5100N9 picture photo
Mfg. Part Number
HM2R10PA5100N9
Brief Description
CONN RECEPT 110POS TYPE A R/A
Datasheet Download
HM2R10PA5100N9.pdf
Availability of HM2R10PA5100N9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HM2R10PA5100N9 Order Process
Ship out your order
Specifications of HM2R10PA5100N9
Internal Part NumberEIS-HM2R10PA5100N9
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMillipacs Header & Receptacle 13/Feb/2014
PCN Design/SpecificationMillipacs Receptacle series/Plating 28/Jul/2009
PCN Assembly/OriginMillipacs Series 21/Aug/2012
PCN OtherMPACS Receptacles Material 02/Jul/2014
Standard Package36
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMillipacs®
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleA 22
Number of Positions110
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating1.5A
Voltage Rating500V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM2R10PA5100N9
Related LinksHM2R10P, HM2R10PA5100N9 Datasheet, FFF Distributor
HM2R10PA5100N9 Details Description
Related parts for HM2R10PA5100N9
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 50W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH REED 170VDC 10W AXL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 10VC SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf