Sullins Connector Solutions HMC15DRAH
HMC15DRAH picture photo
Mfg. Part Number
HMC15DRAH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
HMC15DRAH.pdf
Availability of HMC15DRAH
QUANTITY
HMC15DRAH Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC15DRAH
Internal Part NumberEIS-HMC15DRAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC15DRAH
Related LinksHMC1, HMC15DRAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC15DRAH Details Description
Related parts for HMC15DRAH
IC REG LDO 15V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE TERMINATION RG/U 178,404 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
VINYL INSL BUTTED SEAM BLOCK FOR datasheet.pdf
LPP 5.08/90/21 OG datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 5W T18 datasheet.pdf