Sullins Connector Solutions HMC40DRXH
HMC40DRXH picture photo
Mfg. Part Number
HMC40DRXH
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HMC40DRXH.pdf
Availability of HMC40DRXH
QUANTITY
HMC40DRXH Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC40DRXH
Internal Part NumberEIS-HMC40DRXH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC40DRXH
Related LinksHMC4, HMC40DRXH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC40DRXH Details Description
Related parts for HMC40DRXH
JUMPER-H1505TR/A3048V/H1505TR 4" datasheet.pdf
MULTIPLEXER DGTL 8CH HS 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 900MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER SGL TTL 6-ULLGA datasheet.pdf
FUSE MOD 450A 700V BLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/SKT BOX datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf