Taiyo Yuden HMJ316BB7224KLHT
HMJ316BB7224KLHT picture photo
Mfg. Part Number
HMJ316BB7224KLHT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
HMJ316BB7224KLHT.pdf
Availability of HMJ316BB7224KLHT
QUANTITY
HMJ316BB7224KLHT Order Process
Ship out your order
Specifications of HMJ316BB7224KLHT
Internal Part NumberEIS-HMJ316BB7224KLHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMJ316BB7224KLHT
Related LinksHMJ316BB, HMJ316BB7224KLHT Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HMJ316BB7224KLHT Details Description
Related parts for HMJ316BB7224KLHT
IGBT 600V 62A 210W ISOPLUS247 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 9SIP datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 2.5 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf