Taiyo Yuden HMK316B7474KL-T
HMK316B7474KL-T picture photo
Mfg. Part Number
HMK316B7474KL-T
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
HMK316B7474KL-T.pdf
Availability of HMK316B7474KL-T
QUANTITY
HMK316B7474KL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HMK316B7474KL-T
Internal Part NumberEIS-HMK316B7474KL-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMK316B7474KL-T
Related LinksHMK316B, HMK316B7474KL-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HMK316B7474KL-T Details Description
Related parts for HMK316B7474KL-T
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
PROGBL CONV DC-DC 20A OUT SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CAGE NUT M6 1=25PCS SQUARE HOLE datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.24K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 20G CROS AX 8-MSOP datasheet.pdf
DYNAMIC SERIES CONNECTORS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS CABLE SKT datasheet.pdf