Hirose Electric Co Ltd HNC2-2.5P-6DSL(01)
HNC2-2.5P-6DSL(01) picture photo
Mfg. Part Number
HNC2-2.5P-6DSL(01)
Brief Description
CONN PIN HDR 2.5MM 6POS
Datasheet Download
HNC2-2.5P-6DSL(01).pdf
Availability of HNC2-2.5P-6DSL(01)
QUANTITY
HNC2-2.5P-6DSL(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HNC2-2.5P-6DSL(01)
Internal Part NumberEIS-HNC2-2.5P-6DSL(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.197" (5.00mm)