FFF HP16505200J0G
HP16505200J0G picture photo
Mfg. Part Number
HP16505200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPRING PLUG WF
Datasheet Download
HP16505200J0G.pdf
Availability of HP16505200J0G
QUANTITY
HP16505200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HP16505200J0G
Internal Part NumberEIS-HP16505200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,030
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHP
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - IDC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL7A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG18-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HP16505200J0G
Related LinksHP1650, HP16505200J0G Datasheet, FFF Distributor
HP16505200J0G Details Description
Related parts for HP16505200J0G
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
THERMAL PASTE datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO263AB datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS DL NATL datasheet.pdf
SAS REC SMD W/SDRTAB GOLD 29POS datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC COMP SGL 1.8V R-R IN SOT23-5 datasheet.pdf