Honeywell Microelectronics & Precision Sensors HPB100XTTA
HPB100XTTA picture photo
Mfg. Part Number
HPB100XTTA
Datasheet Download
HPB100XTTA.pdf
Availability of HPB100XTTA
QUANTITY
HPB100XTTA Order Process
Ship out your order
Specifications of HPB100XTTA
Internal Part NumberEIS-HPB100XTTA
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure7.25 PSI ~ 17.4 PSI (50 kPa ~ 120 kPa)
Output TypeTTL
Output-
Accuracy±0.012 PSI (±0.08 kPa)
Voltage - Supply6 V ~ 26 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™
Port StyleThreaded
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPB100XTTA
Related LinksHPB10, HPB100XTTA Datasheet, Honeywell Microelectronics & Precision Sensors Distributor
HPB100XTTA Details Description
Related parts for HPB100XTTA
CIR BRKR THRMMAG 1A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A TO220AB datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
CORD COIL SGL-END 6-6 BLACK 14' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LPP 5.08/90/5 BK datasheet.pdf
HOOF 60 1.52MM datasheet.pdf
CRIMP TERM 1M SILICON WRAP datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf