Stackpole Electronics Inc. HPC12JB5R10
HPC12JB5R10 picture photo
Mfg. Part Number
HPC12JB5R10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 5W 4850
Datasheet Download
HPC12JB5R10.pdf
Availability of HPC12JB5R10
QUANTITY
HPC12JB5R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of HPC12JB5R10
Internal Part NumberEIS-HPC12JB5R10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHPC High Power SMD Resistors
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLHPC Res Obs 01/Jun/2015
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHPC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 5048 (127122 Metric) 4850 J-Lead
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.480" L x 0.500" W (12.19mm x 12.70mm)
Height0.400" (10.16mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPC12JB5R10
Related LinksHPC12, HPC12JB5R10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HPC12JB5R10 Details Description
Related parts for HPC12JB5R10
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 1606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 403MA 430 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
IC CLK TRANSLATOR 2CH 100FBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 200W datasheet.pdf