| Internal Part Number | EIS-HPC36003V20 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Intro to Timers and Clocks | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer Diameter Change 28/Feb/2014 | |
| Standard Package | 18 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | HPC™ | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | HPC | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | Microwire/Plus (SPI), UART/USART | |
| Peripherals | PWM, WDT | |
| Number of I/O | 52 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 256 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |