Stanley Electric HPY1105W-TR
HPY1105W-TR picture photo
Mfg. Part Number
HPY1105W-TR
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 1206 SMD
Datasheet Download
HPY1105W-TR.pdf
Availability of HPY1105W-TR
QUANTITY
HPY1105W-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of HPY1105W-TR
Internal Part NumberEIS-HPY1105W-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series1105W
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating50mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 1.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle40°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant572nm
Wavelength - Peak570nm
Features-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package3216 Type
Size / Dimension3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max)2.05mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPY1105W-TR
Related LinksHPY11, HPY1105W-TR Datasheet, Stanley Electric Distributor
HPY1105W-TR Details Description
Related parts for HPY1105W-TR
TRANS PNP 300V 0.2A SOT23-3 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 5POS VERT GOLD datasheet.pdf
4.0MM WTW CONNECTOR datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 15A TO-252 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX2M STB datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.5W SMA datasheet.pdf