AVX Corporation HR01224JR
HR01224JR picture photo
Mfg. Part Number
HR01224JR
Brief Description
RESISTOR 220K OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01224JR.pdf
Availability of HR01224JR
QUANTITY
HR01224JR Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01224JR
Internal Part NumberEIS-HR01224JR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01224JR
Related LinksHR01, HR01224JR Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01224JR Details Description
Related parts for HR01224JR
POWER DISTRIBUTION UNIT FOR UPS datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
70MM POLARIZING LT PLATE datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 24-72V 350MA datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 170A D2PAK datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf