AVX Corporation HR01684J
HR01684J picture photo
Mfg. Part Number
HR01684J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RESISTOR 680K OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01684J.pdf
Availability of HR01684J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR01684J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01684J
Internal Part NumberEIS-HR01684J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHR, Kyocera
PackagingBulk
Resistance (Ohms)680k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01684J
Related LinksHR01, HR01684J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01684J Details Description
Related parts for HR01684J
IC BUFFER TRI-ST 10BIT 24QSOP datasheet.pdf
IC DELTASIGMA MOD 16 BIT 8SOP GW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.07A 70 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC PLAD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1206 120 OHM 25% datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 250W datasheet.pdf