AVX Corporation HR01911J
HR01911J picture photo
Mfg. Part Number
HR01911J
Brief Description
RESISTOR 910 OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01911J.pdf
Availability of HR01911J
QUANTITY
HR01911J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01911J
Internal Part NumberEIS-HR01911J
PackagingBulk
Resistance (Ohms)910
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01911J
Related LinksHR01, HR01911J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01911J Details Description
Related parts for HR01911J
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC K OS 100W datasheet.pdf
IC MRAM 16MBIT 35NS 48FBGA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
2 FT RETRACT CABLE TYPE E datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 2A 240VAC datasheet.pdf