Hirose Electric Co Ltd HR10A-10R-12SB(71)
HR10A-10R-12SB(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10R-12SB(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 12POS FEMALE DIP
Datasheet Download
HR10A-10R-12SB(71).pdf
Availability of HR10A-10R-12SB(71)
QUANTITY
HR10A-10R-12SB(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10R-12SB(71)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10R-12SB(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR10A
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10R-12SB(71)
Related LinksHR10A-10R, HR10A-10R-12SB(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10R-12SB(71) Details Description
Related parts for HR10A-10R-12SB(71)
IC DAS 12-BIT 100KSPS 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SER 38K 20SOIC datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 11/16" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
3GPP LTE MIMO DECODER IP CORE datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 170MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 250MA 400 MOHM datasheet.pdf