Vishay/Dale RN55C2202FRE6
RN55C2202FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2202FRE6
Brief Description
RES 22K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2202FRE6.pdf
Availability of RN55C2202FRE6
QUANTITY
RN55C2202FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2202FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2202FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2202FRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2202FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2202FRE6 Details Description
Related parts for RN55C2202FRE6
LATCH datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 80MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.5A Automotive, Lighting 14-HTSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf