Hirose Electric Co Ltd HR10A-10TPA-12SC(73)
HR10A-10TPA-12SC(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10TPA-12SC(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
HR10A-10TPA-12SC(73).pdf
Availability of HR10A-10TPA-12SC(73)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR10A-10TPA-12SC(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10TPA-12SC(73)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10TPA-12SC(73)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR10A
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10TPA-12SC(73)
Related LinksHR10A-10TP, HR10A-10TPA-12SC(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10TPA-12SC(73) Details Description
Related parts for HR10A-10TPA-12SC(73)
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 1.37 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X7T 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 2POS datasheet.pdf
ATP-201 TOOLING KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 5W SMBJ datasheet.pdf