Hirose Electric Co Ltd HR10G-10R-10PC(71)
HR10G-10R-10PC(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR10G-10R-10PC(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 10POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
HR10G-10R-10PC(71).pdf
Availability of HR10G-10R-10PC(71)
QUANTITY
HR10G-10R-10PC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10G-10R-10PC(71)
Internal Part NumberEIS-HR10G-10R-10PC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR10G
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10G-10R-10PC(71)
Related LinksHR10G-10R, HR10G-10R-10PC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10G-10R-10PC(71) Details Description
Related parts for HR10G-10R-10PC(71)
RES SMD 12.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 4KW 200V datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf