Hirose Electric Co Ltd HR12-14R-20SDL
HR12-14R-20SDL picture photo
Mfg. Part Number
HR12-14R-20SDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN CIRC SOCK 20POS TH
Datasheet Download
HR12-14R-20SDL.pdf
Availability of HR12-14R-20SDL
QUANTITY
HR12-14R-20SDL Order Process
Ship out your order
Specifications of HR12-14R-20SDL
Internal Part NumberEIS-HR12-14R-20SDL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR12
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions20
Shell Size - Insert14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact FinishSilver
FeaturesBoard Guide, Shielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-15°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR12-14R-20SDL
Related LinksHR12-14, HR12-14R-20SDL Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR12-14R-20SDL Details Description
Related parts for HR12-14R-20SDL
CONN PLUG 14POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 18AWG 500' datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 80POS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 100PO datasheet.pdf
CONN CLAMP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf