FFF HR21508000J0G
HR21508000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HR21508000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
762 TB SP CL PARALLER/T
Datasheet Download
HR21508000J0G.pdf
Availability of HR21508000J0G
QUANTITY
HR21508000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HR21508000J0G
Internal Part NumberEIS-HR21508000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHR
PackagingBulk
Number of Levels3
Positions Per Level7
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR21508000J0G
Related LinksHR2150, HR21508000J0G Datasheet, FFF Distributor
HR21508000J0G Details Description
Related parts for HR21508000J0G
MOSFET N-CH 20V 54A DPAK datasheet.pdf
IC MAGNETIC FIELD SENSOR 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
SHROUD RND WHT FOR MB20/SCB SER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 4A 125V datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CAP CER 47PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf