Hirose Electric Co Ltd HR25-9J-20S(72)
HR25-9J-20S(72) picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9J-20S(72)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN JACK 20POS FEMALE SOLDER
Datasheet Download
HR25-9J-20S(72).pdf
Availability of HR25-9J-20S(72)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR25-9J-20S(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9J-20S(72)
Internal Part NumberEIS-HR25-9J-20S(72)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypeJack, Female Sockets
Number of Positions20
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-9J-20S(72)
Related LinksHR25-9J, HR25-9J-20S(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-9J-20S(72) Details Description
Related parts for HR25-9J-20S(72)
RES SMD 806 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.7VC R6 datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 235MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf