Hirose Electric Co Ltd HR31-5.08P-5SC(71)
HR31-5.08P-5SC(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR31-5.08P-5SC(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HOUSING 5POS 5.08MM CRIMP
Datasheet Download
HR31-5.08P-5SC(71).pdf
Availability of HR31-5.08P-5SC(71)
QUANTITY
HR31-5.08P-5SC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR31-5.08P-5SC(71)
Internal Part NumberEIS-HR31-5.08P-5SC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesHR31
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions5
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeScrew Lock
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR31-5.08P-5SC(71)
Related LinksHR31-5.08, HR31-5.08P-5SC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR31-5.08P-5SC(71) Details Description
Related parts for HR31-5.08P-5SC(71)
OPTOISO 2.5KV DARL W/BASE 8DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 74.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf