Hirose Electric Co Ltd HR31-5.08P-5SC
HR31-5.08P-5SC picture photo
Mfg. Part Number
HR31-5.08P-5SC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HOUSING 5POS 5.08MM CRIMP
Datasheet Download
HR31-5.08P-5SC.pdf
Availability of HR31-5.08P-5SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR31-5.08P-5SC Order Process
Ship out your order
Specifications of HR31-5.08P-5SC
Internal Part NumberEIS-HR31-5.08P-5SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesHR31
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions5
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeScrew Lock
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR31-5.08P-5SC
Related LinksHR31-5., HR31-5.08P-5SC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR31-5.08P-5SC Details Description
Related parts for HR31-5.08P-5SC
CAP FILM 8200PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 115KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LOCKING DEVICE MQS datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
ANT RINGO UHF 406-420MHZ 500W datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 191MA 4.32 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf