FFF HS36308000J0G
HS36308000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HS36308000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB SP CLA PARALLEL/T
Datasheet Download
HS36308000J0G.pdf
Availability of HS36308000J0G
QUANTITY
HS36308000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HS36308000J0G
Internal Part NumberEIS-HS36308000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHS
PackagingBulk
Number of Levels4
Positions Per Level9
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HS36308000J0G
Related LinksHS3630, HS36308000J0G Datasheet, FFF Distributor
HS36308000J0G Details Description
Related parts for HS36308000J0G
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 8GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
RES SMD 59.7 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf