FFF HS68008100J0G
HS68008100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HS68008100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SP CL INTERLACE/T
Datasheet Download
HS68008100J0G.pdf
Availability of HS68008100J0G
QUANTITY
HS68008100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HS68008100J0G
Internal Part NumberEIS-HS68008100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHS
PackagingBulk
Number of Levels4
Positions Per Level17
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HS68008100J0G
Related LinksHS6800, HS68008100J0G Datasheet, FFF Distributor
HS68008100J0G Details Description
Related parts for HS68008100J0G
LED RED/YLW CLEAR 4SMD datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG SLATE 328.1' datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
TVS DIODE 84VWM 139.2VC P600 datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
RES 301 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf