Sullins Connector Solutions HSC36DRES
HSC36DRES picture photo
Mfg. Part Number
HSC36DRES
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET
Datasheet Download
HSC36DRES.pdf
Availability of HSC36DRES
QUANTITY
HSC36DRES Order Process
Ship out your order
Specifications of HSC36DRES
Internal Part NumberEIS-HSC36DRES
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSC36DRES
Related LinksHSC3, HSC36DRES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HSC36DRES Details Description
Related parts for HSC36DRES
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 36POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-DIP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 14.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 2.5MM datasheet.pdf