Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCDRNN030PAAA5
HSCDRNN030PAAA5 picture photo
Mfg. Part Number
HSCDRNN030PAAA5
Brief Description
SENSOR PRES 30PSI ABSO 5V DIP
Datasheet Download
HSCDRNN030PAAA5.pdf
Availability of HSCDRNN030PAAA5
QUANTITY
HSCDRNN030PAAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCDRNN030PAAA5
Internal Part NumberEIS-HSCDRNN030PAAA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.08" (1.93mm) Tube
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Side Port
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCDRNN030PAAA5
HSCDRNN030PAAA5 Details Description
Related parts for HSCDRNN030PAAA5
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 16pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 235MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf