| Internal Part Number | EIS-HSCMRNN030PASA3 | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | TruStability® HSC | |
| Pressure Type | Absolute | |
| Operating Pressure | 30 PSI (206.84 kPa) | |
| Output Type | SPI | |
| Output | 12 b | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Port Size | Male - 0.08" (1.93mm) Tube | |
| Port Style | Barbed | |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated | |
| Termination Style | Surface Mount | |
| Maximum Pressure | 60 PSI (413.69 kPa) | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C | |