Vishay/BCcomponents HSE103SAQCF0KR
HSE103SAQCF0KR picture photo
Mfg. Part Number
HSE103SAQCF0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 500V Y5U RADIAL
Datasheet Download
HSE103SAQCF0KR.pdf
Availability of HSE103SAQCF0KR
QUANTITY
HSE103SAQCF0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HSE103SAQCF0KR
Internal Part NumberEIS-HSE103SAQCF0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHSE
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance-20%, +50%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSE103SAQCF0KR
Related LinksHSE103S, HSE103SAQCF0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HSE103SAQCF0KR Details Description
Related parts for HSE103SAQCF0KR
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO201 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CAP CER 33PF P2G datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf