3M HSHM-H055B4-5CP1-TG30
HSHM-H055B4-5CP1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-H055B4-5CP1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN HEADER HSHM 55POS 5ROW STR
Datasheet Download
HSHM-H055B4-5CP1-TG30.pdf
Availability of HSHM-H055B4-5CP1-TG30
QUANTITY
HSHM-H055B4-5CP1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-H055B4-5CP1-TG30
Internal Part NumberEIS-HSHM-H055B4-5CP1-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package230
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HSHM
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleB 11
Number of Positions55
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageBackplane
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesShielded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSHM-H055B4-5CP1-TG30
Related LinksHSHM-H055B, HSHM-H055B4-5CP1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HSHM-H055B4-5CP1-TG30 Details Description
Related parts for HSHM-H055B4-5CP1-TG30
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 34POS 0.5MM R/A datasheet.pdf