3M HSHM-H125B4-5CP1-TR40B
HSHM-H125B4-5CP1-TR40B picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-H125B4-5CP1-TR40B
Brief Description
CONN HEADER HSHM 125POS 5ROW T/H
Datasheet Download
HSHM-H125B4-5CP1-TR40B.pdf
Availability of HSHM-H125B4-5CP1-TR40B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HSHM-H125B4-5CP1-TR40B Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-H125B4-5CP1-TR40B
Internal Part NumberEIS-HSHM-H125B4-5CP1-TR40B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTR40B Plating 30/Jul/2010
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package10
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleB 25
Number of Positions125
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness5µin (0.127µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesShielded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSHM-H125B4-5CP1-TR40B
Related LinksHSHM-H125B4, HSHM-H125B4-5CP1-TR40B Datasheet, 3M Distributor
HSHM-H125B4-5CP1-TR40B Details Description
Related parts for HSHM-H125B4-5CP1-TR40B
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 44 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.32 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SFP 2X4 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CORD PIN datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W .1% RADIAL datasheet.pdf