3M HSHM-H176D5-8CP1-TG30
HSHM-H176D5-8CP1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-H176D5-8CP1-TG30
Brief Description
CONN HEADER HSHM 176POS 8ROW STR
Datasheet Download
HSHM-H176D5-8CP1-TG30.pdf
Availability of HSHM-H176D5-8CP1-TG30
QUANTITY
HSHM-H176D5-8CP1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-H176D5-8CP1-TG30
Internal Part NumberEIS-HSHM-H176D5-8CP1-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package10
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleD 22
Number of Positions176
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide, Shielded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSHM-H176D5-8CP1-TG30
Related LinksHSHM-H176D, HSHM-H176D5-8CP1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HSHM-H176D5-8CP1-TG30 Details Description
Related parts for HSHM-H176D5-8CP1-TG30
RES SMD 154 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 68MA 5VDC datasheet.pdf
OSC XO 133.33MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN UNSHROUDED HDR 20POS .05" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC CLK GEN LVDS/LVPECL 40VFQFN datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 39K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.043UF RADIAL datasheet.pdf