Sullins Connector Solutions HSM10DSES-S243
HSM10DSES-S243 picture photo
Mfg. Part Number
HSM10DSES-S243
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET
Datasheet Download
HSM10DSES-S243.pdf
Availability of HSM10DSES-S243
QUANTITY
HSM10DSES-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM10DSES-S243
Internal Part NumberEIS-HSM10DSES-S243
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM10DSES-S243
Related LinksHSM10DS, HSM10DSES-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HSM10DSES-S243 Details Description
Related parts for HSM10DSES-S243
IC ADC MICRPWR SMPL 16BIT 8VSSOP datasheet.pdf
SW MINI 1NC 1NO SPDT SNAP 125V datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 40POS datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER VIOLET datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 3PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf