Microsemi Commercial Components HSM1100GE3/TR13
HSM1100GE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
HSM1100GE3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO215AA
Datasheet Download
HSM1100GE3/TR13.pdf
Availability of HSM1100GE3/TR13
QUANTITY
HSM1100GE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM1100GE3/TR13
Internal Part NumberEIS-HSM1100GE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM1100GE3/TR13
Related LinksHSM1100, HSM1100GE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
HSM1100GE3/TR13 Details Description
Related parts for HSM1100GE3/TR13
IC DIFF COMP W/STROBE 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
ASSY RECEPT EURO TYPE R L-FREE datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf