Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2-6.4-42-3
HSM2-6.4-42-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2-6.4-42-3
Brief Description
HEX STANDOFF M2 NYLON 42MM
Datasheet Download
HSM2-6.4-42-3.pdf
Availability of HSM2-6.4-42-3
QUANTITY
HSM2-6.4-42-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2-6.4-42-3
Internal Part NumberEIS-HSM2-6.4-42-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM2
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.654" (42.00mm)
Length - Overall2.126" (54.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2-6.4-42-3
HSM2-6.4-42-3 Details Description
Related parts for HSM2-6.4-42-3
RES SMD 475K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC CLOCK DUAL PLL 64WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
GUIDE BUSHING .025 WIRE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 243MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf