Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2-6.4-48-2
HSM2-6.4-48-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2-6.4-48-2
Brief Description
HEX STANDOFF M2 NYLON 48MM
Datasheet Download
HSM2-6.4-48-2.pdf
Availability of HSM2-6.4-48-2
QUANTITY
HSM2-6.4-48-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2-6.4-48-2
Internal Part NumberEIS-HSM2-6.4-48-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.890" (48.00mm)
Length - Overall2.126" (54.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2-6.4-48-2
HSM2-6.4-48-2 Details Description
Related parts for HSM2-6.4-48-2
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.5MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR 20POS GOLD datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf