Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2.5-6.4-21-2
HSM2.5-6.4-21-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2.5-6.4-21-2
Brief Description
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 21MM
Datasheet Download
HSM2.5-6.4-21-2.pdf
Availability of HSM2.5-6.4-21-2
QUANTITY
HSM2.5-6.4-21-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2.5-6.4-21-2
Internal Part NumberEIS-HSM2.5-6.4-21-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height0.827" (21.00mm)
Length - Overall1.062" (26.97mm) 1 1/16"
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2.5-6.4-21-2
HSM2.5-6.4-21-2 Details Description
Related parts for HSM2.5-6.4-21-2
RELAY OPTO 1000V 30MA 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 18M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 32SOJ datasheet.pdf
IC FIFO DDR/SDR 4NS 208-BGA datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf